Struktura a složení ODA (A-teamu)
Typická sestava ODA je 12 mužů, každý z nich má svojí specifickou funkci v týmu. Všichni v týmu mají kvalifikaci SF a mnoho dalších dovedností, jako schopnost domluvit se několika jazyky.
A team je veden dvěmi důstojníky (officer) a to Captain a dalším ve vedením je Warrant Officer, nebo Chief Warrant Officer. Dále vedou dva poddůstojníci (NCOs) Master Sergeant a Sergeant First Class, kteří jsou vysoce kvalifikovaní a trénovaní ve všech funkčních oblastech SF (zbraně, ženijní práce a demolice, zdravotnictví, komunikace a zpravodajství) Zbytek týmu tvoří dva specialisté na zbraně, dva na ženijní práce a demolice, dva na zdravotnictví a dva na komunikaci. Tyto dvojice jsou v zastoupení Senior (služebně starší) většinou z hodností Sergeant Firsct Class a Junior (služebně mladší) je ideálně hodnost Staff Sergeant nebo Sergeant.
V americké armádě je zavedeno značení vojenských specializací MOS (Military Occupational Specialty), někdy také MOSC (Military Occupational Specialty code). Dopodrobna rozebírat MOS nebudu. Důležité je pro nás označení MOS 18 + nějaké písmeno. Číslo 18 určuje příslušnost k US Army SF a písmeno za číslem určuje specializaci. Ty máme v ODA následující :
180A – Executive Officer (Warrant Officer, nebo Chief Warrant Officer)
18Z – Operations Sergeant (Master Sergeant)
18F – Operations Intelligence NCO (Sergent First Class a Staff Sergeant/Sergeant)
18B – Weapons NCO a Assistant Weapons NCO (Sergent First Class a Staff Sergeant/Sergeant)
18C – Engineer NCO a Assistant Engineer NCO(Sergent First Class a Staff Sergeant/Sergeant)
18D – Medical NCO a Assistant Medical NCO(Sergent First Class a Staff Sergeant/Sergeant)
18E – Communications NCO a Assistant Communications NCO(Sergent First Class a Staff Sergeant/Sergeant)
Číslování ODA
Druhé číslo označuje rotu (každá SFG jich má 9)
Poslední číslice udává pořadí ODA v rotě (od 1 do 6)
A předběhnu otázku jak poznat rotu z druhého čísla:
ODA x1x A/1
ODA x2x B/1
ODA x3x C/1
ODA x4x A/2
ODA x5x B/2
ODA x6x C/2
ODA x7x A/3
ODA x8x B/3
ODA x9x C/3
1st SFG–1xx
3rdSFG–3xx
5th SFG–5xx
7th SFG–7xx
10thSFG-0xx
19th SFG – 9xx (u 19thSFG je v číslování malá výjimka kdy se nenapíše 19xx, 9thSFG neexistuje, tzn. Nemůže se číslování zaměnit)
20th SFG – 20xx (přesto že neexistuje 2ndSFG se kterou by se číslování při zápisu 2xx dalo zaměnit, čísluje se takto)
Příklady některých ODA pro znázornění.
ODA 745 jde o pátý ODA roty A, 2. praporu 7thSFG
ODA-561 jde o první ODA roty C, 2. praporu 5thSFG
ODA-965 jde o pátou ODA roty C, 2.praporu 19thSFG
ODA-013 jde o třetí ODA roty A, 1.praporu 10thSFG
ODA 745, A Co. 2/7thSFG
ODA-561, C Co. 2/5th SFG
ODA-965, C Co. 2/19thSFG
Seznam aktivních SFG
1st Special Forces Group – 1.prapor je dislokován v Okinawě, 2. a 3. prapor má velitelství ve Fort Lewis, Washington. 1st SFG odpovídá za konflikty v Tichém oceánu (PACIFIC) . I když není součástí PACOMu, na požádání plní některá z úkolů tohoto velitelství.
3rd Special Forces Group – Velitelství má ve Fort Braggu, Severní Karolína. SFG zodpovídá za Afriku. Přesto, že nejsou součástí AFRICOMu, na požádání plní některé z úkolů.
5th Special Forces Group – Velitelství má ve Fort Campbell, Kentucky. 5th SFG je přizpůsobena pro boje v Peském Zálivu, Centrální Asii, a pro nasazení ve východní Africe. Zvláštní je, že nepodléhají CENTCOMu (centrální velitelství pro Irák, bylo zřízeno už za první války v zálivu) a přesto plní na přání některé z úkolů.
7th Special Forces Group – Velitelství má ve Fort Braggu, Severní Karolína. 7thSFG zodpovídá za operace v Jižní a centrální Americe stejně dobře jako 20thSFG. V roce 2005 byla 7thSFG převelena na Eglin. Air Force Base, Florida, jako část programu BRAC 2005. Jako ostatní SFG nepodléhá místnímu velitelství SOUTHCOMu, ale plní některé zadané operace.
10th Special Forces Group – (od 19. června 1952 do současnosti) Byla založena během studené války, měla čelit možné invazi sovětských vojsk do Evropy. 1. prapor sídlí v kasárnách v Böblingenu, nedaleko Stuttgartu v Německu. 2. a 3. prapor sídlí ve Fort Carson, Colorado. 10th SFG zodpovídá za Evropu, hlavně centrální a východní. Balkán, Turecko, Izrael, Libanon a severní Afriku. Není součástí EUCOMu, přesto může na požádání plnit některá ze zadaných úkolů.
19th Special Forces Group – Jedna ze dvou skupin Special forces národní gardy, sídlo velitelství ve Draper v Utahu, další oddíly má přímo ve Washingtonu, Západní Virginii, na Rhode Islandu, Coloradu, Kalifornii a Ohiu. 19thSFG zodpovídá za jihovýchodní Asii spolu s 5thSFG, stejně tak za oblasti v Tichém oceánu spolu s 1stSFG.
20th Special Forces Group – Druhá zde dvou skupin Special forces národní gardy, sídlo velitelství má v Birminghamu v Alabamě, spadá pod jižní velitelství. První prapor má v Alabamě, druhý v Mississippi a třetí na Floridě. Oddíly má v Severní Karolíně, Chicagu, Illinois, Lousville, Kentucky a v Pittsburghu v Pensylvanii, 20thSFG zodpovídá za širokou oblast 32 zemí, obsahující Latinskou Ameriku, Mexico a oblasti v Karibiku, Mexický záliv a jihozápad Atlantického oceánu. Oblasti působnosti sdílí se 7th SFG.
Proslýchá se, že 19th a 20th SFG Národní gardy budou převedeny do aktivních služeb. V této době nasazení všech SFG zahrnuje kromě oblastí působnosti také Irák a Afghánistán.